Вино

Дегустація вина. Аромати

Опубліковано: 03 Дек 2018 - 13:36
Дегустація вина – це складний, повний тонкощів процес, який, тим не менше, може принести масу задоволення та вражень не тільки знавцю, а й новачку у світі вина.
Процес дегустації вина складається з декількох етапів: - визначення кольору, його відтінків та інтенсивності. - блиск, прозорість та «тіло» вина. - аромати вина. - і, звичайно ж, його смак.
Сьогодні ми хочемо вам розповісти про найромантичніший з етапів – визначення винних ароматів. Вино, мов музика, складається з нот, які формують прекрасну мелодію. Справжні поціновувачі вина отримують величезне задоволення в першу чергу від вдихання винних ароматів, визначення нот, які дивовижно поєднуються в букеті, а вже потім від самої дегустації. Навчитись виявляти і розрізняти нотки ароматів може кожна людина, єдине, усі витрачають на це різну кількість часу. Оцінити складність букету - істинне задоволення для любителя. Для справжнього поціновувача кожне відкриття пляшки можна зрівняти з моментом хвилюючого знайомства з новою людиною. Вже на першій стадії такого знайомства можна змалювати основні риси свого характеру. Саме тому французи впевнені, що аромат вина - це його душа, таємнича й неповторна. Виноград, що росте на різних ділянках одного й того ж регіону, може давати абсолютно різні по смаку й аромату вина, тому винний світ такий різноманітний і неповторний. Виділяють наступні групи ароматів вина:
  •  Фруктові аромати. Як правило, присутні у всіх якісних винах. Молоді представники мають свіжі фруктові ноти, вина "з віком" - тони добре визрілих фруктів, іноді джему чи варення, а також чіткі нотки сухофруктів. Найпоширеніші аромати: полуниця, вишня, чорна смородина, абрикос, яблука, суниці, лимон, банан.
  •  Рослинні аромати. Знавці кажуть, що вина, які мають в ароматі рослинні ноти, не дуже якісні. Як правило, під час їх виробництва були допущені порушення, використання незрілих виноматеріалів, або в процес віджиму було допущене листя чи стебла винограду. Типові аромати: цибуля, часник, редька, капуста. Однак, бувають і винятки. Наприклад, мерло може давати нотки плюща, і при цьому вино буде хорошої якості.
  • Квіткові аромати. Яскраві квіткові аромати притаманні молодим білим, рожевим, ігристим і молодим червоним винам. Яскравим прикладом є білі вина Бордо з нотками липи та акації, і Долина Рони чи Тосканські вина з ароматом фіалок. Найбільш впізнавані аромати: троянда, фіалка, липа, магнолія, акація, ромашка.
  • Деревні аромати. Деревні і ванільні аромати дістаються вину завдяки його витримці в бочках. Як правило, деревні нотки дуже легко впізнати: ноти кедру, вологої деревини, ванілі, соснових, зеленого листя. В залежності від того, скільки разів використовувались бочки для витримки, вино буде отримувати різні аромати.
  •  Аромати спецій. Такі аромати мають вина з південних країн, а також зрізі вина. Найбільш характерні аромати прянощів та спецій: м'ята, білий та духмяний перець, імбир, лавровий лист, гвоздика, барбарис, кориця, майоран. Найбільш насичені аромати спецій притаманні витриманим червоним винам, які потребують хорошого гастрономічного супроводу.
  • Тваринні аромати. У багатьох зрілих вин в ароматі присутні так звані тваринні нотки. До них можна віднести: хутро, шкіру, мускус, м'ясо та дичину. Якщо ці ноти сильно домінують над іншими, то під час витримки вина були допущені помилки.
  • "Палені" аромати. До них відносяться аромати кави, диму, тютюну, шоколаду, какао. Такі ноти з'являються в винах, після тривалої витримки в маленьких дубових бочках. Шампанським винам притаманні "хрусткі" аромати грінок і хліба. "Горілі" ноти зустрічаються в винах, які витримувались в неякісних бочках.
Як розкрити винні аромати? Спеціалісти радять розділити цей процес на три етапи. Відразу після відкриття пляшки, ми відчуваємо первичні аромати. Вторичні аромати відкриваються після того, як вино насититься киснем. Тритичні аромати можна відчути лише в складному вині, яке певний час постояло у келисі і встигло розкритись. І останнє: для того, щоб подібна дегустація принесла істинне задоволення, необхідно використовувати правильно підібрані келихи.